Буххолц (Ребел)

Координати: 53°16′23″N 12°39′0″E / 53.27306° СГШ; 12.65000° ИГД / 53.27306; 12.65000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Буххолц
Буххолц (Ребел) во рамките на Германија
Буххолц (Ребел)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Ребел-Мириц
Градоначалник Хартмут Гел
Основни податоци
Површина 15,17 км2
Надм. височина 64 м
Население 140 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 9 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MÜR
Пошт. бр. 17209
Повик. бр. 039923
Портал www.amt-roebel-
mueritz.de
Местоположба на Буххолц во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Карта
Координати 53°16′23″N 12°39′0″E / 53.27306° СГШ; 12.65000° ИГД / 53.27306; 12.65000

Буххолц (германски: Buchholz) — општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)