Реквиц

Координати: 53°42′N 13°06′E / 53.700° СГШ; 13.100° ИГД / 53.700; 13.100
Од Википедија — слободната енциклопедија
Реквиц
Црква во Реквиц
Црква во Реквиц
Црква во Реквиц
Реквиц во рамките на Германија
Реквиц
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Трептовер Толензевинкел
Месни единици 3
Градоначалник Манфред Комескер
Основни податоци
Површина 14,75 км2
Надм. височина 71 м
Население 276 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 19 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. DM
Пошт. бр. 17091
Повик. бр. 039600
Портал www.altentreptow.de
Местоположба на Реквиц во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Карта
Координати 53°42′N 13°06′E / 53.700° СГШ; 13.100° ИГД / 53.700; 13.100

Реквиц (германски: Röckwitz) — општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)