Везенберг (Мекленбург)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Везенберг
Замок Везенберг
Замок Везенберг
Грб на Везенберг
Везенберг (Мекленбург) is located in Германија
Везенберг (Мекленбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Мала Мекленбуршка Езерска Област
Градоначалник Хелмут Хамп
Основни податоци
Површина 89,43 км2
Надм. височина 65 м
Население 3.040 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 34 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MST
Пошт. бр. 17255
Повик. бр. 039828, 039832, 039833
Портал www.wesenberg-mecklenburg.de
Местоположба на градот Везенберг во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Координати 53°16′N 12°58′E / 53.267° СГШ; 12.967° ИГД / 53.267; 12.967Координати: 53°16′N 12°58′E / 53.267° СГШ; 12.967° ИГД / 53.267; 12.967

Везенберг (германски: Wesenberg) — град во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Се наоѓа 11 километри југозападно од Нојштрелиц, на југозападниот брег на Воблицското Езеро.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)