Неферин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Неферин
Црква во Неферин
Црква во Неферин
Неферин is located in Германија
Неферин
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Неферин
Градоначалник Хелмут Фрош
Основни податоци
Површина 13,28 км2
Надм. височина 62 м
Население 1.004 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 76 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MST
Пошт. бр. 17039
Повик. бр. 039608
Портал www.amt-neverin.de
Местоположба на Неферин во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Координати 53°37′9″N 13°20′20″E / 53.61917° СГШ; 13.33889° ИГД / 53.61917; 13.33889Координати: 53°37′9″N 13°20′20″E / 53.61917° СГШ; 13.33889° ИГД / 53.61917; 13.33889

Неферин (германски: Neverin) — општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Општината претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)