Анкерсхаген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Анкерсхаген
Црква во Анкерсхаген
Црква во Анкерсхаген
Црква во Анкерсхаген
Грб на Анкерсхаген
Анкерсхаген во рамките на Германија
Анкерсхаген
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Пенцлинер Ланд
Градоначалник Мартин Брумунд
Основни податоци
Површина 28,18 км2
Надм. височина 58 м
Население 507 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 18 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MÜR
Пошт. бр. 17219
Повик. бр. 039921
Портал www.ankershagen.de
Местоположба на Анкерсхаген во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Карта
Координати 53°28′36″N 12°58′0″E / 53.47667° СГШ; 12.96667° ИГД / 53.47667; 12.96667Координати: 53°28′36″N 12°58′0″E / 53.47667° СГШ; 12.96667° ИГД / 53.47667; 12.96667

Анкерсхаген (германски: Ankershagen) — општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Општината се состои од следниве населени места: Анкерсхаген, Бокзе, Борнхоф, Фридрихсфелде и Румпсхаген.

Главни знаменитости[уреди | уреди извор]

  • Црква во Анкерсхаген
  • Велепоседнички дом Румпсхаген
  • Велепоседнички дом Фридрихсфелде
  • Музеј Шлиман

Луѓе[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)