Вердер (Алтентрептов)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вердер
Куќа во Вердер
Куќа во Вердер
Куќа во Вердер
Вердер (Алтентрептов) во рамките на Германија
Вердер (Алтентрептов)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Трептовер Толензевинкел
Месни единици 3
Градоначалник Михаел Фрезе
Основни податоци
Површина 29,99 км2
Надм. височина 22 м
Население 554 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 18 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. DM
Пошт. бр. 17089
Повик. бр. 03969
Портал www.altentreptow.de
Местоположба на Вердер во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Карта
Координати 53°43′N 13°22′E / 53.717° СГШ; 13.367° ИГД / 53.717; 13.367Координати: 53°43′N 13°22′E / 53.717° СГШ; 13.367° ИГД / 53.717; 13.367

Вердер (германски: Werder) — општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)