Носендорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Носендорф
Црква во Носендорф
Црква во Носендорф
Црква во Носендорф
Носендорф во рамките на Германија
Носендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Демин-Ланд
Месни единици 5
Градоначалник Фред Шулт
Основни податоци
Површина 35,10 км2
Надм. височина 9 м
Население 653 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 19 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. DM
Пошт. бр. 17111
Повик. бр. 039995
Портал www.lk-demmin.de
Местоположба на Носендорф во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Карта
Координати 53°58′N 12°57′E / 53.967° СГШ; 12.950° ИГД / 53.967; 12.950Координати: 53°58′N 12°57′E / 53.967° СГШ; 12.950° ИГД / 53.967; 12.950

Носендорф (германски: Nossendorf) — општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Во рамките на општината влегуваат следниве места: Аненхоф, Медров, Носендорф, Тојц и Фолксдорф.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)