Грапцов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грапцов
Грапцов is located in Германија
Грапцов
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Трептовер Толензевинкел
Градоначалник Франк Вајнрајх
Основни податоци
Површина 14,94 км2
Надм. височина 29 м
Население 384 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 26 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. DM
Пошт. бр. 17089
Повик. бр. 03961
Портал www.altentreptow.de
Местоположба на Грапцов во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Координати 53°42′N 13°18′E / 53.700° СГШ; 13.300° ИГД / 53.700; 13.300Координати: 53°42′N 13°18′E / 53.700° СГШ; 13.300° ИГД / 53.700; 13.300

Грапцов (германски: Grapzow) — општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)