Фиперов

Координати: 53°19′47″N 12°41′12″E / 53.32972° СГШ; 12.68667° ИГД / 53.32972; 12.68667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Фиперов
Црква во Фиперов
Црква во Фиперов
Црква во Фиперов
Фиперов во рамките на Германија
Фиперов
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Ребел-Мириц
Градоначалник Норберт Браун
Основни податоци
Површина 20,18 км2
Надм. височина 63 м
Население 436  (31 декември 2006)
 - Густина 22 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MÜR
Пошт. бр. 17209
Повик. бр. 039923
Портал www.amt-roebel-
mueritz.de
Местоположба на Фиперов во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Карта
Координати 53°19′47″N 12°41′12″E / 53.32972° СГШ; 12.68667° ИГД / 53.32972; 12.68667

Фиперов (германски: Vipperow) — општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]