Прејди на содржината

Бригов

Координати: 53°37′N 12°59′E / 53.617° СГШ; 12.983° ИГД / 53.617; 12.983
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бригов
Црква во Бригов
Црква во Бригов
Црква во Бригов
Бригов во рамките на Германија
Бригов
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Штавенхаген
Месни единици 3
Градоначалник Волфганг Кеслер
Основни податоци
Површина 14,20 км2
Надм. височина 58 м
Население 307 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 22 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. DM
Пошт. бр. 17153
Повик. бр. 039955
Портал www.stavenhagen.de
Местоположба на Бригов во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Карта
Координати 53°37′N 12°59′E / 53.617° СГШ; 12.983° ИГД / 53.617; 12.983

Бригов (германски: Briggow) — општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)