Холдорф (Штаргард)

Координати: 53°28′N 13°16′E / 53.467° СГШ; 13.267° ИГД / 53.467; 13.267
Од Википедија — слободната енциклопедија
Холдорф
Црква во Балвиц, Холдорф
Црква во Балвиц, Холдорф
Црква во Балвиц, Холдорф
Холдорф (Штаргард) во рамките на Германија
Холдорф (Штаргард)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Штаргардер Ланд
Градоначалник Херберт Утикал
Основни податоци
Површина 15,69 км2
Надм. височина 82 м
Население 765 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 49 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MST
Пошт. бр. 17094
Повик. бр. 039603
Портал www.stargarder-land.de
Местоположба на Холдорф во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Карта
Координати 53°28′N 13°16′E / 53.467° СГШ; 13.267° ИГД / 53.467; 13.267

Холдорф (германски: Holldorf) — општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)