Прејди на содржината

Генцков

Координати: 53°37′N 13°29′E / 53.617° СГШ; 13.483° ИГД / 53.617; 13.483
Од Википедија — слободната енциклопедија
Генцков
Замок во Генцков
Замок во Генцков
Замок во Генцков
Генцков во рамките на Германија
Генцков
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Фридланд
Градоначалник Ирма Фенске
Основни податоци
Површина 9,08 км2
Надм. височина 30 м
Население 167  (31 декември 2006)
 - Густина 18 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MST
Пошт. бр. 17099
Повик. бр. 039601
Портал www.friedland-mecklenburg.de
Местоположба на Генцков во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Карта
Координати 53°37′N 13°29′E / 53.617° СГШ; 13.483° ИГД / 53.617; 13.483

Генцков (германски: Genzkow) — општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.