Молцов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Молцов
Замок Улрихсхузен
Замок Улрихсхузен
Молцов is located in Германија
Молцов
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Езерска Област Варен
Градоначалник Вилфрид Кил
Основни податоци
Површина 46,54 км2
Надм. височина 67 м
Население 892 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 19 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MÜR
Пошт. бр. 17194
Повик. бр. 039933
Портал www.amt-seenlandschaft-waren.de/index1.html
Местоположба на Молцов во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Координати 53°37′59″N 12°34′59″E / 53.63306° СГШ; 12.58306° ИГД / 53.63306; 12.58306Координати: 53°37′59″N 12°34′59″E / 53.63306° СГШ; 12.58306° ИГД / 53.63306; 12.58306

Молцов (германски: Moltzow) — општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Селата Марксхаген, Рамбов и Швинкендорф (со Лангвиц, Лупендорф, Тресов и Улрихсхузен) припаѓаат кон општината.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)