Петерсдорф (Волдег)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Петерсдорф
Петерсдорф (Волдег) is located in Германија
Петерсдорф (Волдег)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Волдег
Градоначалник Ханс-Јирген Коцијан
Основни податоци
Површина 7,79 км2
Надм. височина 84 м
Население 155 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 20 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MST
Пошт. бр. 17348
Повик. бр. 03963
Портал www.amt-woldegk.de
Местоположба на Петерсдорф во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Координати 53°28′N 13°31′E / 53.467° СГШ; 13.517° ИГД / 53.467; 13.517Координати: 53°28′N 13°31′E / 53.467° СГШ; 13.517° ИГД / 53.467; 13.517

Петерсдорф (германски: Petersdorf) — општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)