Бартов (Западна Померанија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бартов
Црква во Бартов
Црква во Бартов
Црква во Бартов
Бартов (Западна Померанија) во рамките на Германија
Бартов (Западна Померанија)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Трептовер Толензевинкел
Месни единици 3
Градоначалник Роланд Хајден
Основни податоци
Површина 25,05 км2
Надм. височина 23 м
Население 452 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 18 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. DM
Пошт. бр. 17089
Повик. бр. 039991
Портал www.altentreptow.de
Местоположба на Бартов во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Карта
Координати 53°49′N 13°21′E / 53.817° СГШ; 13.350° ИГД / 53.817; 13.350Координати: 53°49′N 13°21′E / 53.817° СГШ; 13.350° ИГД / 53.817; 13.350

Бартов (германски: Bartow) — општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)