Клоксин

Координати: 53°38′13″N 12°32′28″E / 53.63694° СГШ; 12.54111° ИГД / 53.63694; 12.54111
Од Википедија — слободната енциклопедија
Клоксин
Клоксин во рамките на Германија
Клоксин
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Езерска Област Варен
Градоначалник Ролф-Вернер Јанеке
Основни податоци
Површина 23,90 км2
Надм. височина 68 м
Население 312 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 13 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MÜR
Пошт. бр. 17194
Повик. бр. 039933
Портал www.amt-seenlandschaft-waren.de/index1.html
Местоположба на Клоксин во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Карта
Координати 53°38′13″N 12°32′28″E / 53.63694° СГШ; 12.54111° ИГД / 53.63694; 12.54111

Клоксин (германски: Klocksin) — општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)