Носентинер Хите

Од Википедија — слободната енциклопедија
Носентинер Хите
Црква во Спаров
Црква во Спаров
Црква во Спаров
Носентинер Хите во рамките на Германија
Носентинер Хите
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Малхов
Градоначалник Биргит Курт
Основни податоци
Површина 40,11 км2
Надм. височина 69 м
Население 644 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 16 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MÜR
Пошт. бр. 17214
Повик. бр. 039927
Местоположба на Носентинер Хите во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Карта
Координати 53°32′N 12°25′E / 53.533° СГШ; 12.417° ИГД / 53.533; 12.417Координати: 53°32′N 12°25′E / 53.533° СГШ; 12.417° ИГД / 53.533; 12.417

Носентинер Хите (германски: Nossentiner Hütte) — општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)