Келпин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Келпин
Келпин is located in Германија
Келпин
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Штаргардер Ланд
Градоначалник Јоаким Јингер
Основни податоци
Површина 21,22 км2
Надм. височина 82 м
Население 793 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 37 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MST
Пошт. бр. 17094
Повик. бр. 03966
Портал www.gemeinde-coelpin.de
Местоположба на Келпин во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Координати 53°30′N 13°25′E / 53.500° СГШ; 13.417° ИГД / 53.500; 13.417Координати: 53°30′N 13°25′E / 53.500° СГШ; 13.417° ИГД / 53.500; 13.417

Келпин (германски: Cölpin) — општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)