Зилц (Мекленбург)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Зилц
Зилц (Мекленбург) is located in Германија
Зилц (Мекленбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Малхов
Градоначалник Алмут Келер
Основни податоци
Површина 10,68 км2
Надм. височина 69 м
Население 341 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 32 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MÜR
Пошт. бр. 17214
Повик. бр. 039927
Портал www.malchowland.de
Местоположба на Зилц во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Координати 53°31′0″N 12°26′12″E / 53.51667° СГШ; 12.43667° ИГД / 53.51667; 12.43667Координати: 53°31′0″N 12°26′12″E / 53.51667° СГШ; 12.43667° ИГД / 53.51667; 12.43667

Зилц (германски: Silz) — општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)