Зиденбринцов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Зиденбринцов
Зиденбринцов се наоѓа во Германија
Зиденбринцов
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Демин-Ланд
Месни единици 6
Градоначалник Волфганг Курт
Основни податоци
Површина 27,67 км2
Надм. височина 9 м
Население 528 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 19 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. DM
Пошт. бр. 17111
Повик. бр. 039998
Портал www.lk-demmin.de
Местоположбата на Зиденбринцов во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Координати 53°54′00″ СГШ 13°09′00″ ИГД / 

Зиденбринцов (германски: Siedenbrünzow) — општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018. url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls.  (германски)