Кумеров (ам Зе)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кумеров
Барокен замок во Кумеров
Барокен замок во Кумеров
Кумеров (ам Зе) is located in Германија
Кумеров (ам Зе)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Малхин на Кумеровско Езеро
Месни единици 4
Градоначалник Бернд Мориц
Основни податоци
Површина 55,14 км2
Надм. височина 32 м
Население 575 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 10 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. DM
Пошт. бр. 17139
Повик. бр. 039952
Портал www.kummerow.de
Местоположба на Кумеров во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Координати 53°46′N 12°50′E / 53.767° СГШ; 12.833° ИГД / 53.767; 12.833Координати: 53°46′N 12°50′E / 53.767° СГШ; 12.833° ИГД / 53.767; 12.833

Кумеров (ам Зе) (германски: Kummerow (am See); понекогаш само Кумеров) — општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Селската црква во фахверк и барокниот замок на Кумеровското Езеро се главните знаменитости во општината.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]