Фогтсдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фогтсдорф
Црква во Фогтсдорф
Црква во Фогтсдорф
Црква во Фогтсдорф
Фогтсдорф во рамките на Германија
Фогтсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Волдег
Градоначалник Изолде Дојчман
Основни податоци
Површина 7,62 км2
Надм. височина 83 м
Население 93 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 12 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MST
Пошт. бр. 17348
Повик. бр. 03968, 039753
Портал www.amt-woldegk.de
Местоположба на Фогтсдорф во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Карта
Координати 53°34′N 13°38′E / 53.567° СГШ; 13.633° ИГД / 53.567; 13.633Координати: 53°34′N 13°38′E / 53.567° СГШ; 13.633° ИГД / 53.567; 13.633

Фогтсдорф (германски: Voigtsdorf) — општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)