Алтенхаген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алтенхаген
Црква во Алтенхаген
Црква во Алтенхаген
Црква во Алтенхаген
Алтенхаген во рамките на Германија
Алтенхаген
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Трептовер Толензевинкел
Месни единици 3
Градоначалник Марита Ранге
Основни податоци
Површина 11,05 км2
Надм. височина 92 м
Население 312 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 28 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. DM
Пошт. бр. 17091
Повик. бр. 039600
Портал www.altentreptow.de
Местоположба на Алтенхаген во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Карта
Координати 53°46′N 13°07′E / 53.767° СГШ; 13.117° ИГД / 53.767; 13.117Координати: 53°46′N 13°07′E / 53.767° СГШ; 13.117° ИГД / 53.767; 13.117

Алтенхаген (германски: Altenhagen) — општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)