Шварц (Мекленбург)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шварц
Шварц (Мекленбург) is located in Германија
Шварц (Мекленбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Ребел-Мириц
Градоначалник Кристијан Штелман
Основни податоци
Површина 26,30 км2
Надм. височина 57 м
Население 372 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 14 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MÜR
Пошт. бр. 17252
Повик. бр. 039827
Портал www.amt-roebel-
mueritz.de
Местоположба на Шварц во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Координати 53°13′11″N 12°46′59″E / 53.21972° СГШ; 12.78306° ИГД / 53.21972; 12.78306Координати: 53°13′11″N 12°46′59″E / 53.21972° СГШ; 12.78306° ИГД / 53.21972; 12.78306

Шварц (германски: Schwarz) — општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)