Борентин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Борентин
Борентин is located in Германија
Борентин
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Демин-Ланд
Месни единици 8
Градоначалник Екхард Вах
Основни податоци
Површина 48,09 км2
Надм. височина 39 м
Население 833 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 17 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. DM
Пошт. бр. 17111
Повик. бр. 039994
Портал www.lk-demmin.de
Местоположба на Борентин во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Координати 53°49′N 12°58′E / 53.817° СГШ; 12.967° ИГД / 53.817; 12.967Координати: 53°49′N 12°58′E / 53.817° СГШ; 12.967° ИГД / 53.817; 12.967

Борентин (германски: Borrentin) — општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Претставувал седиште на истоимената општинска заедница до 2004, за подоцна да се приклучи како член на новата општинска заедница Демин-Ланд. Автопатот Б194 поминува низ општината, а главна економска активност претставува земјоделството.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)