Бланкенхоф

Координати: 53°34′N 13°07′E / 53.567° СГШ; 13.117° ИГД / 53.567; 13.117
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бланкенхоф
Бланкенхоф
Бланкенхоф
Бланкенхоф
Бланкенхоф во рамките на Германија
Бланкенхоф
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Неферин
Градоначалник Рита Боргварт
Основни податоци
Површина 18,23 км2
Надм. височина 55 м
Население 730 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 40 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MST
Пошт. бр. 17039
Повик. бр. 0395, 03962
Портал www.amt-neverin.de
Местоположба на Бланкенхоф во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Карта
Координати 53°34′N 13°07′E / 53.567° СГШ; 13.117° ИГД / 53.567; 13.117

Бланкенхоф (германски: Blankenhof) — општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)