Голхен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Голхен
Голхен is located in Германија
Голхен
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Трептовер Толензевинкел
Месни единици 4
Градоначалник Томас Лике
Основни податоци
Површина 23,32 км2
Надм. височина 2 м
Население 292 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 13 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. DM
Пошт. бр. 17089
Повик. бр. 03965
Портал www.altentreptow.de
Местоположба на Голхен во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Координати 53°48′N 13°17′E / 53.800° СГШ; 13.283° ИГД / 53.800; 13.283Координати: 53°48′N 13°17′E / 53.800° СГШ; 13.283° ИГД / 53.800; 13.283

Голхен (германски: Golchen) — општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)