Прејди на содржината

Грос Келе

Координати: 53°24′11″N 12°33′0″E / 53.40306° СГШ; 12.55000° ИГД / 53.40306; 12.55000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Грос Келе
Грос Келе во рамките на Германија
Грос Келе
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Ребел-Мириц
Градоначалник Аксел Кригер
Основни податоци
Површина 6,68 км2
Надм. височина 80 м
Население 100 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 15 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MÜR
Пошт. бр. 17207
Повик. бр. 039931
Портал www.amt-roebel-mueritz.de
Местоположба на Грос Келе во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Карта
Координати 53°24′11″N 12°33′0″E / 53.40306° СГШ; 12.55000° ИГД / 53.40306; 12.55000

Грос Келе (германски: Groß Kelle) — општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)