Каргов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Каргов
Грб на Каргов
Каргов is located in Германија
Каргов
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Езерска Област Варен
Градоначалник Манфред Шлитер
Основни податоци
Површина 69,08 км2
Надм. височина 68 м
Население 699 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 10 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MÜR
Пошт. бр. 17192
Повик. бр. 03991
Портал www.amt-seenlandschaft-waren.de/index1.html
Местоположба на Каргов во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Координати 53°30′35″N 12°46′47″E / 53.50972° СГШ; 12.77972° ИГД / 53.50972; 12.77972Координати: 53°30′35″N 12°46′47″E / 53.50972° СГШ; 12.77972° ИГД / 53.50972; 12.77972

Каргов (германски: Kargow) — општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)