Брест (Мекленбург-Западна Померанија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Брест
Замок Клемпенов
Замок Клемпенов
Замок Клемпенов
Брест (Мекленбург-Западна Померанија) во рамките на Германија
Брест (Мекленбург-Западна Померанија)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Трептовер Толензевинкел
Месни единици 3
Градоначалник Биргит Раш
Основни податоци
Површина 9,38 км2
Надм. височина 19 м
Население 137 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 15 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. DM
Пошт. бр. 17089
Повик. бр. 03965
Портал www.altentreptow.de
Местоположба на Брест во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Карта
Координати 53°47′N 13°20′E / 53.783° СГШ; 13.333° ИГД / 53.783; 13.333Координати: 53°47′N 13°20′E / 53.783° СГШ; 13.333° ИГД / 53.783; 13.333

Брест (германски: Breest) — општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Се состои од селата Битерсберг, Брест и Клемпенов.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)