Нецка

Координати: 53°31′N 13°31′E / 53.517° СГШ; 13.517° ИГД / 53.517; 13.517
Од Википедија — слободната енциклопедија
Нецка
Црква во Нецка
Црква во Нецка
Црква во Нецка
Нецка во рамките на Германија
Нецка
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Волдег
Градоначалник Фолкер Дрешел
Основни податоци
Површина 13,37 км2
Надм. височина 88 м
Население 225 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 17 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MST
Пошт. бр. 17349
Повик. бр. 03966, 03968
Портал www.neetzka.de
Местоположба на Нецка во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Карта
Координати 53°31′N 13°31′E / 53.517° СГШ; 13.517° ИГД / 53.517; 13.517

Нецка (германски: Neetzka) — општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)