Гилов

Координати: 53°42′N 12°45′E / 53.700° СГШ; 12.750° ИГД / 53.700; 12.750
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гилов
Црква во Гилов
Црква во Гилов
Црква во Гилов
Гилов во рамките на Германија
Гилов
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Малхин на Кумеровско Езеро
Месни единици 5
Градоначалник Удо Калерт
Основни податоци
Површина 23,47 км2
Надм. височина 28 м
Население 1.076 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 46 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. DM
Пошт. бр. 17139
Повик. бр. 039957
Портал www.malchin.de
Местоположба на Гилов во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Карта
Координати 53°42′N 12°45′E / 53.700° СГШ; 12.750° ИГД / 53.700; 12.750

Гилов (германски: Gielow) — општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)