Ивенак

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ивенак
Барокната црква Ивенак
Барокната црква Ивенак
Ивенак is located in Германија
Ивенак
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Штавенхаген
Месни единици 6
Градоначалник Роланд Ликер
Основни податоци
Површина 39,60 км2
Надм. височина 53 м
Население 852 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 22 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. DM
Пошт. бр. 17153
Повик. бр. 039954
Портал www.stavenhagen.de
Местоположба на Ивенак во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Координати 53°43′N 12°58′E / 53.717° СГШ; 12.967° ИГД / 53.717; 12.967Координати: 53°43′N 12°58′E / 53.717° СГШ; 12.967° ИГД / 53.717; 12.967

Ивенак (германски: Ivenack) — општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)