Фридланд (Мекленбург)

Координати: 53°39′N 13°32′E / 53.650° СГШ; 13.533° ИГД / 53.650; 13.533
Од Википедија — слободната енциклопедија
Фридланд
Црква Св. Богородица во Фридланд
Црква Св. Богородица во Фридланд
Црква Св. Богородица во Фридланд
Грб на Фридланд
Фридланд (Мекленбург) во рамките на Германија
Фридланд (Мекленбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Фридланд
Градоначалник Вилфрид Блок
Основни податоци
Површина 132,62 км2
Надм. височина 25 м
Население 6.403 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 48 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MST
Пошт. бр. 17098
Повик. бр. 039601
Портал www.friedland-mecklenburg.de
Местоположба на градот Фридланд во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Карта
Координати 53°39′N 13°32′E / 53.650° СГШ; 13.533° ИГД / 53.650; 13.533

Фридланд (германски: Friedland) — град во округот Мекленбуршка Езерска Област, во сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Градот претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Се наоѓа на 22 километри од окружното административно седиште Нојбранденбург, но сепак претставува местен центар за околните општини.

Бил основан во 1244 од принцовите Ото и Јохан од Бранденбург под името Фределанд (Vredeland).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]