Фауленрост

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фауленрост
Фауленрост is located in Германија
Фауленрост
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Малхин на Кумеровско Езеро
Месни единици 4
Градоначалник Хелма Франкен
Основни податоци
Површина 33,75 км2
Надм. височина 39 м
Население 635 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 19 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. DM
Пошт. бр. 17139
Повик. бр. 039951
Портал www.rathaus-malchin.de
Местоположба на Фауленрост во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Координати 53°38′N 12°47′E / 53.633° СГШ; 12.783° ИГД / 53.633; 12.783Координати: 53°38′N 12°47′E / 53.633° СГШ; 12.783° ИГД / 53.633; 12.783

Фауленрост (германски: Faulenrost) — општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)