Карпин (Германија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карпин

Carpin

Капела во Карпин
Капела во Карпин
Капела во Карпин
Карпин (Германија) во рамките на Германија
Карпин (Германија)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Нојштрелиц-Ланд
Градоначалник Регина Зендел
Основни податоци
Површина 63,64 км2
Надм. височина 80 м
Население 844 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 13 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MST
Пошт. бр. 17237
Повик. бр. 039821
Портал www.amtneustrelitz-land.de
Местоположба на Карпин во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Карта
Координати 53°20′N 13°14′E / 53.333° СГШ; 13.233° ИГД / 53.333; 13.233Координати: 53°20′N 13°14′E / 53.333° СГШ; 13.233° ИГД / 53.333; 13.233

Карпин (германски: Carpin) — општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)