Рехлин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рехлин
Грб на Рехлин
Рехлин is located in Германија
Рехлин
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Ребел-Мириц
Градоначалник Волф-Дитер Рингут
Основни податоци
Површина 77,28 км2
Надм. височина 67 м
Население 2.024 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 26 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MÜR
Пошт. бр. 17248
Повик. бр. 039823
Портал www.amt-roebel-mueritz.de
Местоположба на Рехлин во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Координати 53°20′N 12°43′E / 53.333° СГШ; 12.717° ИГД / 53.333; 12.717Координати: 53°20′N 12°43′E / 53.333° СГШ; 12.717° ИГД / 53.333; 12.717

Рехлин (германски: Rechlin) — општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Аеродромот Рехлин-Лерц има долга историја и бил главното место за тестирање на Луфтвафе за новите воздухоплови во периодот на Третиот Рајх.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)