Прејди на содржината

Гринов (Мекленбург)

Координати: 53°20′N 13°19′E / 53.333° СГШ; 13.317° ИГД / 53.333; 13.317
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гринов
Црква во Гринов
Црква во Гринов
Црква во Гринов
Гринов (Мекленбург) во рамките на Германија
Гринов (Мекленбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Нојштрелиц-Ланд
Градоначалник Лотар Ниндорф
Основни податоци
Површина 23,19 км2
Надм. височина 105 м
Население 287 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 12 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MST
Пошт. бр. 17237
Повик. бр. 039821
Портал www.amtneustrelitz-land.de
Местоположба на Гринов во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Карта
Координати 53°20′N 13°19′E / 53.333° СГШ; 13.317° ИГД / 53.333; 13.317

Гринов (германски: Grünow) — општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)