Финкен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Финкен
Црква во Финкен
Црква во Финкен
Црква во Финкен
Грб на Финкен
Финкен во рамките на Германија
Финкен
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Ребел-Мириц
Градоначалник Ерих Наке
Основни податоци
Површина 34,86 км2
Надм. височина 70 м
Население 509 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 15 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MÜR
Пошт. бр. 17209
Повик. бр. 039922
Портал www.amt-roebel-
mueritz.de
Местоположба на Финкен во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Карта
Координати 53°21′0″N 12°25′59″E / 53.35000° СГШ; 12.43306° ИГД / 53.35000; 12.43306Координати: 53°21′0″N 12°25′59″E / 53.35000° СГШ; 12.43306° ИГД / 53.35000; 12.43306

Финкен (германски: Fincken) — општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)