Прејди на содржината

Грос Милцов

Координати: 53°32′N 13°36′E / 53.533° СГШ; 13.600° ИГД / 53.533; 13.600
Од Википедија — слободната енциклопедија
Грос Милцов
Замок во Грос Милцов
Замок во Грос Милцов
Замок во Грос Милцов
Грос Милцов во рамките на Германија
Грос Милцов
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Волдег
Градоначалник Волфганг Кифел
Основни податоци
Површина 48,54 км2
Надм. височина 90 м
Население 982 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 20 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MST
Пошт. бр. 17349
Повик. бр. 03967, 03968, 039753
Портал www.gross-miltzow.de
Местоположба на Грос Милцов во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Карта
Координати 53°32′N 13°36′E / 53.533° СГШ; 13.600° ИГД / 53.533; 13.600

Грос Милцов (германски: Groß Miltzow) — општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)