Прејди на содржината

Ребел (Мириц)

Координати: 53°22′34″N 12°36′22″E / 53.37611° СГШ; 12.60611° ИГД / 53.37611; 12.60611
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ребел (Мириц)
Воздушен поглед на градското јадро на Ребел
Воздушен поглед на градското јадро на Ребел
Воздушен поглед на градското јадро на Ребел
Знаме на Ребел (Мириц)
Грб на Ребел (Мириц)
Ребел (Мириц) во рамките на Германија
Ребел (Мириц)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Ребел-Мириц
Градоначалник Хајнер Милер (СДП)
Основни податоци
Површина 30,17 км2
Надм. височина 65 м
Население 4.999 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 166 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MÜR
Пошт. бр. 17207
Повик. бр. 039931
Портал http://www.amt-roebel-mueritz.de/
Местоположба на градот Ребел (Мириц) во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Карта
Координати 53°22′34″N 12°36′22″E / 53.37611° СГШ; 12.60611° ИГД / 53.37611; 12.60611

Ребел (Мириц) (германски: Röbel/Müritz; понекогаш и само Ребел) — град во округот Мекленбуршка Езерска Област, во сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Се наоѓа на западниот брег на езерото Мириц, 25 километри северно од Витшток и 27 километри југозападно од Варен. Градот претставува административно седиште на општинската заедница Ребел-Мириц.

Знаменитости[уреди | уреди извор]

Во музејот Енгелшер Хоф (Engelscher Hof) и поранешната синагога во фахверк е поставена постојана изложба за еврејската историја на Мекленбург, сеќавајќи се на — помеѓу другото — на животот и делото на Израел Јакобсон.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)