Фелдбергер Зенландшафт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фелдбергер Зенландшафт
Црква во Фелдберг
Црква во Фелдберг
Фелдбергер Зенландшафт is located in Германија
Фелдбергер Зенландшафт
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Градоначалник Луц Тајхфишер
Основни податоци
Површина 199,57 км2
Надм. височина 100 м
Население 4.407 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 22 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MST
Пошт. бр. 17258
Повик. бр. 03964, 039820,
039831, 039882
Портал www.feldberger-seenlandschaft.de
Местоположба на Фелдбергер Зенландшафт во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Координати 53°19′N 13°26′E / 53.317° СГШ; 13.433° ИГД / 53.317; 13.433Координати: 53°19′N 13°26′E / 53.317° СГШ; 13.433° ИГД / 53.317; 13.433

Фелдбергер Зенландшафт (германски: Feldberger Seenlandschaft; со буквално значење Фелдбершка Езерска Област[2]) — општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Се наоѓа во југоисточниот дел на округот. Општината е именувана по Мекленбуршката Езерска Област во близина, каде се наоѓаат езерата: Карвицско, Фелдбершко Хауско, Брајтер Луцин и Шмалер Луцин.

По завршувањето на Втората светска војна, писателот, Ханс Фалада, кој во тоа време живеел во Фелдберг, бил назначен за привремен градоначалник на општината со мандат од 18 месеци.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2019 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. 31 декември 2019. (германски)
  2. Природен парк Фелдбершка Езерска Област Архивирано 15 април 2012 г.. 18 декември 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]