Блуменхолц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Блуменхолц
Црква во Вајсдин
Црква во Вајсдин
Блуменхолц is located in Германија
Блуменхолц
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Нојштрелиц-Ланд
Градоначалник Герд Шок
Основни податоци
Површина 41,29 км2
Надм. височина 78 м
Население 755 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 18 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MST
Пошт. бр. 17237
Повик. бр. 03981, 039824
Портал www.amtneustrelitz-land.de
Местоположба на Блуменхолц во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Координати 53°24′N 13°06′E / 53.400° СГШ; 13.100° ИГД / 53.400; 13.100Координати: 53°24′N 13°06′E / 53.400° СГШ; 13.100° ИГД / 53.400; 13.100

Блуменхолц (германски: Blumenholz) — општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)