Јиргенсторф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јиргенсторф
Црква во Јиргенсторф
Црква во Јиргенсторф
Јиргенсторф is located in Германија
Јиргенсторф
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Штавенхаген
Месни единици 4
Градоначалник Гертруд Рефелд
Основни податоци
Површина 22,36 км2
Надм. височина 64 м
Население 865 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 39 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. DM
Пошт. бр. 17153
Повик. бр. 039955
Портал www.stavenhagen.de
Местоположба на Јиргенсторф во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Координати 53°40′N 12°54′E / 53.667° СГШ; 12.900° ИГД / 53.667; 12.900Координати: 53°40′N 12°54′E / 53.667° СГШ; 12.900° ИГД / 53.667; 12.900

Јиргенсторф (германски: Jürgenstorf) — општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)