Ној Гарц

Координати: 53°35′N 12°32′E / 53.583° СГШ; 12.533° ИГД / 53.583; 12.533
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ној Гарц
Место во Јабел
Ној Гарц
Ној Гарц
Ној Гарц
Ној Гарц во рамките на Германија
Ној Гарц
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Општина Јабел
Основни податоци
Површина 13,34 км2
Надм. височина 78 м
Население 87  (31 декември 2013)
 - Густина 7 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MÜR
Пошт. бр. 17194
Повик. бр. 039933
Портал www.amt-seenlandschaft-waren.de/index1.html
Координати 53°35′N 12°32′E / 53.583° СГШ; 12.533° ИГД / 53.583; 12.533

Ној Гарц (германски: Neu Gaarz) — село и поранешна општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Од 1 јануари 2015 година е дел од општината Јабел.