Јабел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јабел
Јабел is located in Германија
Јабел
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Езерска Област Варен
Градоначалник Јоханес Гисмер
Основни податоци
Површина 79,73 км2
Надм. височина 72 м
Население 650 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 8 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MÜR
Пошт. бр. 17194
Повик. бр. 039929
Портал www.amt-seenlandschaft-waren.de/index1.html
Местоположба на Јабел во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Координати 53°32′12″N 12°32′48″E / 53.53667° СГШ; 12.54667° ИГД / 53.53667; 12.54667Координати: 53°32′12″N 12°32′48″E / 53.53667° СГШ; 12.54667° ИГД / 53.53667; 12.54667

Јабел (германски: Jabel) — општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)