Бланкензе (Мекленбург)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бланкензе
Бланкензе (Мекленбург) is located in Германија
Бланкензе (Мекленбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Нојштрелиц-Ланд
Градоначалник Вулф Беднорц
Основни податоци
Површина 56,04 км2
Надм. височина 80 м
Население 1.647 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 29 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MST
Пошт. бр. 17237
Повик. бр. 039821, 039826
Портал www.amtneustrelitz-land.de
Местоположба на Бланкензе во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Координати 53°24′N 13°15′E / 53.400° СГШ; 13.250° ИГД / 53.400; 13.250Координати: 53°24′N 13°15′E / 53.400° СГШ; 13.250° ИГД / 53.400; 13.250

Бланкензе (германски: Blankensee) — општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)