Приперт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Приперт
Приперт is located in Германија
Приперт
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Мала Мекленбуршка Езерска Област
Градоначалник Клаус Меншел
Основни податоци
Површина 22,56 км2
Надм. височина 66 м
Население 314 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 14 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MST
Пошт. бр. 17255
Повик. бр. 039828
Портал www.priepert.de
Местоположба на Приперт во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Координати 53°13′6″N 13°02′20″E / 53.21833° СГШ; 13.03889° ИГД / 53.21833; 13.03889Координати: 53°13′6″N 13°02′20″E / 53.21833° СГШ; 13.03889° ИГД / 53.21833; 13.03889

Приперт (германски: Priepert) — општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Се наоѓа на реката Хафел помеѓу Големото Припертско Езеро и Елбогенско Езеро.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)