Мала Мекленбуршка Езерска Област

Од Википедија — слободната енциклопедија

Мала Мекленбуршка Езерска Област (германски: Mecklenburgische Kleinseenplatte) — општинска заедница во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Миров.

Општинската заедница Мала Мекленбуршка Езерска Област се состои од следниве општини:

  1. Миров
  2. Приперт
  3. Везенберг
  4. Вустров

Координати: 53°16′01″ N; 12°55′01″ E / 53.267° СГШ; 12.917° ИГД / 53.267; 12.917