Варнов-Запад

Координати: 54°03′00″N 12°01′01″E / 54.050° СГШ; 12.017° ИГД / 54.050; 12.017
Од Википедија — слободната енциклопедија

Варнов-Запад (германски: Warnow-West) — општинска заедница во округот Росток, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Крицмов.

Општинската заедница Варнов-Запад се состои од следниве општини:

  1. Елменхорст/Лихтенхаген
  2. Крицмов
  3. Ламбрехтсхаген
  4. Папендорф
  5. Пелхов
  6. Штебелов
  7. Цизендорф

54°03′00″N 12°01′01″E / 54.050° СГШ; 12.017° ИГД / 54.050; 12.017